UPS1E101MED1TD
Mfr.Part #
UPS1E101MED1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Stock
147
In Stock :
147
Life (Hours) :
2000 hours
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.14
Ripple Current :
250mA
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Published :
2007
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
0.075mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
100μF
Impedance :
500MOhm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Length :
11mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
UPS1E101MED1TD
Nichicon UPS1E101MED1TD
UPS 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 250mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can