UPS1C220MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPS1C220MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.01056mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 100kHz
Polarization :
Polar
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.0066mm
Diameter :
5mm
Mount :
Through Hole
Series :
UPS
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
27.2mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
27.2mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Impedance :
1.5Ohm
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tan Delta :
0.16
Voltage - Rated :
16V
Number of Terminations :
2
Datasheets
UPS1C220MDD1TA
Nichicon UPS1C220MDD1TA
UPS 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 27.2mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can