UPM2W4R7MHD
Mfr.Part #
UPM2W4R7MHD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
55mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
88mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4.7μF
Leakage Current :
184.6μA
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
UPM2W4R7MHD
Nichicon UPM2W4R7MHD
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can