UPM2A120MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2A120MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.4892mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UPM
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
75mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Impedance :
1Ohm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.036mA
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
12μF
Tan Delta :
0.08
Voltage - Rated :
100V
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
UPM2A120MED1TA
Nichicon UPM2A120MED1TA
UPM 12μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can