UPM2W330MHD
Mfr.Part #
UPM2W330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Stock
22
In Stock :
22
e3
Terminal Pitch :
7.5mm
Published :
2015
Ripple Current @ High Frequency :
272mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Height :
40mm
Diameter :
18mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Capacitance :
33μF
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current :
170mA
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Leakage Current :
694μA
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Feature :
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPM2W330MHD
Nichicon UPM2W330MHD
UPM 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 170mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can