UPM2W2R2MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2W2R2MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.25
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
20mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
450V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
44.8mA @ 10kHz
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
139μA
Life (Hours) :
5000 hours
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
28mA
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Series :
UPM
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2.2μF
Published :
Diameter :
10mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UPM2W2R2MPD
Nichicon UPM2W2R2MPD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can