UPM2W010MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2W010MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
HTS Code :
Height :
15mm
Series :
UPM
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.25
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
17mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
450V
Leakage Current :
85μA
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Datasheets
UPM2W010MPD
Nichicon UPM2W010MPD
UPM 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 17mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can