UPM2V4R7MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2V4R7MPD1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Tan Delta :
0.2
Length :
20mm
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
104mA @ 10kHz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Leakage Current :
0.1658mA
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
65mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
UPM2V4R7MPD1TD
Nichicon UPM2V4R7MPD1TD
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 65mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can