UPM2V4R7MPD
Mfr.Part #
UPM2V4R7MPD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Stock
448
In Stock :
448
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
104mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Termination :
Radial
Height :
20mm
Ripple Current :
65mA
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
4.7μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
165.8μA
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
2015
Datasheets
UPM2V4R7MPD
Nichicon UPM2V4R7MPD
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can