UPM2V470MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2V470MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Leakage Current :
758μA
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
384mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
47μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
18mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
7.5mm
Series :
UPM
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
40mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
350V
Ripple Current :
240mA
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
HTS Code :
Datasheets
UPM2V470MHD
Nichicon UPM2V470MHD
UPM 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 240mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can