UPM2V330MHD
Mfr.Part #
UPM2V330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Stock
150
In Stock :
150
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
190mA
Diameter :
16mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
304mA @ 10kHz
Leakage Current :
562μA
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Published :
2009
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
35.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
UPM2V330MHD
Nichicon UPM2V330MHD
UPM 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can