UPM2V220MHD
Mfr.Part #
UPM2V220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
Height :
25mm
Ripple Current :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Leakage Current :
408μA
Lead Pitch :
7.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
350V
Diameter :
16mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Packaging :
Bulk
Datasheets
UPM2V220MHD
Nichicon UPM2V220MHD
UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can