UPM2V100MHD
Mfr.Part #
UPM2V100MHD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
Diameter :
12.5mm
Ripple Current :
100mA
Published :
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
240μA
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polar
Height :
25mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2V100MHD
Nichicon UPM2V100MHD
UPM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 100mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can