UPM2V010MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2V010MPD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Stock
883
In Stock :
883
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
2015
Ripple Current @ High Frequency :
33.6mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
21mA
Diameter :
10mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Length :
12.5mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
0.075mA
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UPM2V010MPD1TD
Nichicon UPM2V010MPD1TD
UPM 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 21mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can