UPM2G330MHD
Mfr.Part #
UPM2G330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Tan Delta :
0.25
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Diameter :
18mm
Ripple Current :
170mA
Leakage Current :
628μA
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Height :
35.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Feature :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
272mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
UPM2G330MHD
Nichicon UPM2G330MHD
UPM 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 170mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can