UPM2G2R2MPD
Mfr.Part #
UPM2G2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Stock
41
In Stock :
41
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
15mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
0.25 %
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Published :
2009
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
5mm
Lead Diameter :
600 µm
Diameter :
10mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
128µA
Ripple Current @ High Frequency :
44.8mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Ripple Current :
28mA
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2G2R2MPD
Nichicon UPM2G2R2MPD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can