UPM2G220MHD
Mfr.Part #
UPM2G220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Stock
46
In Stock :
46
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ High Frequency :
208mA @ 10kHz
Height :
31.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current (AC) :
130mA
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Leakage Current :
452μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Radial, Can
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
130mA
Number of Pins :
2
Diameter :
16mm
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2015
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
9.999kOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Datasheets
UPM2G220MHD
Nichicon UPM2G220MHD
UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can