UPM2G100MHD
Mfr.Part #
UPM2G100MHD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Stock
100
In Stock :
100
Published :
2009
Ripple Current :
85mA
2
REACH SVHC :
No SVHC
Impedance :
9.999kOhm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Ripple Current (AC) :
85mA
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
260μA
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
12.5mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
136mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2G100MHD
Nichicon UPM2G100MHD
UPM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 85mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can