UPM2F4R7MPD
Mfr.Part #
UPM2F4R7MPD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V RADIAL
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
20mm
Voltage - Rated DC :
315V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
4.7μF
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
65mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Leakage Current :
159.22μA
Ripple Current @ High Frequency :
104mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2F4R7MPD
Nichicon UPM2F4R7MPD
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can