UPM2F470MHD
Mfr.Part #
UPM2F470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
315V
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
235mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Ripple Current @ High Frequency :
376mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Ripple Current :
235mA
Leakage Current :
692.2μA
Diameter :
18mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
35.5mm
Datasheets
UPM2F470MHD
Nichicon UPM2F470MHD
UPM 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 235mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can