UPM2F3R3MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2F3R3MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
83.2mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Capacitance :
3.3μF
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
52mA
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
52mA @ 120Hz
Height :
15mm
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
5000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Leakage Current :
141.58μA
Diameter :
10mm
Series :
UPM
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UPM2F3R3MPD
Nichicon UPM2F3R3MPD
UPM 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 52mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can