UPM2F330MHD
Mfr.Part #
UPM2F330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL
Stock
200
In Stock :
200
Diameter :
16mm
Height :
31.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
296mA @ 10kHz
Published :
2015
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Leakage Current :
515.8μA
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ Low Frequency :
185mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Feature :
Polar
Voltage - Rated DC :
315V
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
185mA
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
UPM2F330MHD
Nichicon UPM2F330MHD
UPM 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 185mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can