UPM2F2R2MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2F2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
Stock
52
In Stock :
52
Leakage Current :
0.1093mA
HTS Code :
Length :
12.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Wire
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
32mA
Lead Pitch :
5.0038mm
Diameter :
10mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Capacitance :
2.2μF
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
2015
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
32mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2F2R2MPD1TD
Nichicon UPM2F2R2MPD1TD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 32mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can