UPM2F2R2MPD
Mfr.Part #
UPM2F2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
UPM
Height :
12.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
32mA @ 120Hz
Capacitance :
2.2μF
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
5mm
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
32mA
Leakage Current :
109.3μA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Datasheets
UPM2F2R2MPD
Nichicon UPM2F2R2MPD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 32mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can