UPM2F220MHD
Mfr.Part #
UPM2F220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL
Diameter :
16mm
Published :
Height :
25mm
Leakage Current :
377.2μA
Voltage - Rated DC :
315V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Tan Delta :
0.2
Termination :
Radial
Ripple Current :
150mA
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UPM2F220MHD
Nichicon UPM2F220MHD
UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can