UPM2F100MHD
Mfr.Part #
UPM2F100MHD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
226μA
Capacitance :
10μF
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current :
98mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
20mm
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
EAR99
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
156.8mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
98mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
315V
Diameter :
12.5mm
Datasheets
UPM2F100MHD
Nichicon UPM2F100MHD
UPM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 98mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can