UPM2F010MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2F010MPD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
Stock
986
In Stock :
986
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Leakage Current :
0.0715mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Packing Method :
Ammo Pack
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
315V
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Lead Pitch :
3.5052mm
Length :
11.5mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Tolerance :
±20%
Published :
2015
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
19mA
Capacitance :
1μF
Datasheets
UPM2F010MPD1TD
Nichicon UPM2F010MPD1TD
UPM 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 19mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can