UPM2F010MPD1TA
Mfr.Part #
UPM2F010MPD1TA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
19mA
Published :
Diameter :
8mm
Capacitance :
1μF
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Packing Method :
Ammo Pack
Life (Hours) :
3000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Length :
11.5mm
e3
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
HTS Code :
Voltage - Rated :
315V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.0715mA
Datasheets
UPM2F010MPD1TA
Nichicon UPM2F010MPD1TA
UPM 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 19mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can