UPM2E4R7MPD
Mfr.Part #
UPM2E4R7MPD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Stock
647
In Stock :
647
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ High Frequency :
96mA @ 10kHz
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
60mA
Published :
2009
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Height :
15mm
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
Radial
Leakage Current :
147μA
Capacitance :
4.7μF
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2E4R7MPD
Nichicon UPM2E4R7MPD
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can