UPM2E470MHD
Mfr.Part #
UPM2E470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Stock
16
In Stock :
16
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current (AC) :
225mA
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
360mA @ 10kHz
UPM
Lead Diameter :
800 µm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
225mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
16mm
Packaging :
Bulk
Impedance :
9.999kOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Height :
31.5mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
225mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
570μA
Datasheets
UPM2E470MHD
Nichicon UPM2E470MHD
UPM 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 225mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can