UPM2E330MHD
Mfr.Part #
UPM2E330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Capacitance :
33μF
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
16mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Leakage Current :
430μA
Ripple Current @ High Frequency :
288mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
25mm
Ripple Current :
180mA
Published :
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UPM2E330MHD
Nichicon UPM2E330MHD
UPM 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 180mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can