UPM2E2R2MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2E2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Stock
289
In Stock :
289
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
12.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.095mA
Tolerance :
±20%
Radial, Can
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current @ Low Frequency :
32mA @ 120Hz
Ripple Current :
32mA
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
UPM2E2R2MPD1TD
Nichicon UPM2E2R2MPD1TD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 32mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can