UPM2E220MHD
Mfr.Part #
UPM2E220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Wire
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
Ripple Current :
150mA
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Leakage Current :
320µA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tan Delta :
0.2
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
25mm
Capacitance :
22µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2E220MHD
Nichicon UPM2E220MHD
UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can