UPM2E100MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2E100MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Stock
418
In Stock :
418
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
9.999kOhm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
98mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Diameter :
12.5mm
Ripple Current (AC) :
98mA
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height :
20mm
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
98mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
UPM
Lead Pitch :
5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
200μA
Capacitance :
10μF
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Published :
2015
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
156.8mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2E100MHD
Nichicon UPM2E100MHD
UPM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 98mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can