UPM2E010MPD
Mfr.Part #
UPM2E010MPD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Stock
695
In Stock :
695
Capacitance :
1μF
Published :
2009
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
UPM
Height :
11.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current :
19mA
Packaging :
Bulk
Diameter :
8mm
Leakage Current :
65μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
3.5mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
±20%
Through Hole
Dissipation Factor :
0.2 %
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2E010MPD
Nichicon UPM2E010MPD
UPM 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can