UPM2D470MHD1TN
Mfr.Part #
UPM2D470MHD1TN
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
220mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
352mA @ 10kHz
Length :
25mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Leakage Current :
0.476mA
Voltage - Rated :
200V
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
7.5mm
Datasheets
UPM2D470MHD1TN
Nichicon UPM2D470MHD1TN
UPM 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 220mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can