UPM2D3R3MPD
Mfr.Part #
UPM2D3R3MPD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Capacitance :
3.3μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
80mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
10mm
Series :
UPM
Voltage - Rated DC :
200V
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Terminations :
2
Height :
12.5mm
Ripple Current :
50mA
Leakage Current :
106μA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
UPM2D3R3MPD
Nichicon UPM2D3R3MPD
UPM 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 50mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can