UPM2D2R2MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2D2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Stock
990
In Stock :
990
Leakage Current :
0.084mA
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
3.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
e3
Length :
11.5mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
30mA
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2D2R2MPD1TD
Nichicon UPM2D2R2MPD1TD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can