UPM2D2R2MPD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2D2R2MPD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
0.084mA
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Series :
UPM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5052mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Ripple Current :
30mA
Length :
11.5mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated :
200V
HTS Code :
Datasheets
UPM2D2R2MPD1TA
Nichicon UPM2D2R2MPD1TA
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can