UPM2D100MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2D100MPD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Stock
624
In Stock :
624
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20mm
Published :
2015
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Leakage Current :
0.18mA
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.2
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Diameter :
10mm
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
200V
UPM
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
95mA
Ripple Current @ High Frequency :
152mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Datasheets
UPM2D100MPD1TD
Nichicon UPM2D100MPD1TD
UPM 10μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 95mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can