UPM2D010MPD1TA
Mfr.Part #
UPM2D010MPD1TA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current :
19mA
JESD-609 Code :
e3
Length :
11.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polar
Voltage - Rated :
200V
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.06mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
UPM2D010MPD1TA
Nichicon UPM2D010MPD1TA
UPM 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 19mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can