UPM2C470MHD
Mfr.Part #
UPM2C470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current @ High Frequency :
352mA @ 10kHz
Leakage Current :
400.8μA
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
220mA
Lead Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Diameter :
16mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
25mm
Capacitance :
47μF
Datasheets
UPM2C470MHD
Nichicon UPM2C470MHD
UPM 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can