UPM2C3R3MPD1TD
Mfr.Part #
UPM2C3R3MPD1TD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Stock
20
In Stock :
Published :
2015
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
160V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
3.3μF
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
80mA @ 10kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
50mA
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
5mm
Length :
12.5mm
Leakage Current :
0.0928mA
Datasheets
UPM2C3R3MPD1TD
Nichicon UPM2C3R3MPD1TD
UPM 3.3μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 50mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can