UPM2C330MHD1TO
Mfr.Part #
UPM2C330MHD1TO
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Stock
755
In Stock :
755
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
0.3112mA
Length :
25mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2015
Capacitance :
33μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current :
175mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
12.5mm
Datasheets
UPM2C330MHD1TO
Nichicon UPM2C330MHD1TO
UPM 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 175mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can