UPM2C2R2MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2C2R2MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
160V
Terminal Pitch :
3.5mm
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Length :
11.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Radial
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
UPM
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current :
30mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.0752mA
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
2.2μF
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
UPM2C2R2MPD1TD
Nichicon UPM2C2R2MPD1TD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can