UPM2C220MHD
Mfr.Part #
UPM2C220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
224mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
20mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current :
140mA
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Leakage Current :
240.8μA
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Radial
Dissipation Factor :
0.2 %
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2C220MHD
Nichicon UPM2C220MHD
UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can