UPM2C100MPD
Mfr.Part #
UPM2C100MPD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Stock
349
In Stock :
349
Life (Hours) :
5000 hours
Leakage Current :
164μA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Published :
2015
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
HTS Code :
Ripple Current :
90mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated DC :
160V
Height :
15mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
144mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2C100MPD
Nichicon UPM2C100MPD
UPM 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can