UPM2C010MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2C010MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Stock
226
In Stock :
226
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
UPM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current :
19mA
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1μF
Height :
11.5mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
56μA
Lead Pitch :
3.5mm
Life (Hours) :
3000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Published :
2009
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Datasheets
UPM2C010MPD
Nichicon UPM2C010MPD
UPM 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can