UPM2AR68MDD1TA
Mfr.Part #
UPM2AR68MDD1TA
Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Series :
UPM
Packing Method :
Ammo Pack
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
11mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.004mA
Ripple Current @ Low Frequency :
11mA @ 120Hz
Capacitance :
0.68µF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Diameter :
5mm
Tan Delta :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
23mA @ 10kHz
Impedance :
23Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPM2AR68MDD1TA
Nichicon UPM2AR68MDD1TA
UPM 0.68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 11mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can