UPM2AR47MDD1TD
Mfr.Part #
UPM2AR47MDD1TD
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
43Ohm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Leakage Current :
0.004mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency :
68mA @ 10kHz
Ripple Current :
8mA
Series :
UPM
Terminal Pitch :
2.5mm
Published :
Length :
11mm
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
8mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPM2AR47MDD1TD
Nichicon UPM2AR47MDD1TD
UPM 0.47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 8mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can